Żyjemy w świecie zmian, gdzie społeczeństwo wolnego czasu zmieniło się w społeczeństwo konsumpcji i rozmytych wartości. Napawamy się "tu i teraz" nie patrząc na to, co jest dalej oraz nie mając szacunku dla tego, co już było. Toksyny są dla nas żeby zapomnieć.

środa, 18 czerwca 2014

Ignorancja to błogosławieństo

Jesteśmy konsumentami - to fakt niezaprzeczalny. Każdego dnia dokonujemy wyborów produktów i usług, których zakup w mniejszym lub większym stopniu wywołany są potrzebą. Drugim czynnikiem kształtującym nasze decyzje jest zachcianka sztucznie stworzona przez producenta. Stosunek "potrzebuję" do "chcę" coraz bardziej się chwieje, a kolejne pokolenia (choć również także te bardziej świadome mechanizmów rynkowych) stają się zombie podążającymi za hasłami, melodiami i innymi skojarzeniami wciśniętymi w infrastrukturę produktu/usługi. Zauważyłeś drogi czytelniku, jak łatwo przychodzi nam wierzyć w to, co napisał producent o swoim produkcie lub usłudze? Przecież wyrażanie się niepochlebnie byłoby dla niego strzałem w stopę. Poniższy film, trwający zaledwie 7 minut doskonale obrazuje to o czym tu piszę.


Nieświadomość i ignorancja są błogosławieństwem - dzięki nim powoli przyzwyczajamy się do wynaturzeń społecznych rynkowych. Smutny efekt dysproporcji rozwojowych widoczny jest ciągle w wielu państwach - jeden z nich obserwujemy obecnie, w telewizji. To Mistrzostwa Świata w piłkę nożną w Brazylii, gdzie spleen stadionów miesza się biedą faweli. Media starają się pokazać, że jest cudownie, choć rzeczywiście wygląda to inaczej. Nie jestem przeciwnikiem idei mistrzostw świata i piłki nożnej, co to, to nie. Jednak planowanie miejsc, w których mają się odbyć powinno być przemyślane pod każdym aspektem. 

Potrzebny nam nowoczesny i nieekstensywny imperatyw kategoryczny.

Trzeba otworzyć oczy i zdać sobie sprawę, że meble nie pochodzą ze sklepu IKEA, hamburgery były kiedyś zwierzętami traktowanymi gorzej niż przedmioty, a ludzie, którzy stworzyli nasze smartfony muszą pracować w warunkach, których nie da się nawet określić mianem "zwierzęce". Bez świadomości pokonamy się sami.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz